czwartek, 30 czerwca 2011

MIESZKANIE PRZYJAZNE KOTOM

Urządzając nasze mieszkania czy domy, rzadko bierzemy pod uwagę potrzeby naszych kotów. A przecież to prawdziwi czworonożni członkowie rodziny. Kiedy przywiozłam do domu rozkoszną, małą, futrzaną kulkę, małego Timoteuszka sądziłam, że drapak zaspokoi jego wszystkie potrzeby.
Teraz, z perspektywy czasu wiem, że projektując dom, w którym ma zamieszkać także kot, warto wziąć pod uwagę potrzeby naszego futrzaka, a unikniemy niepotrzebnych szkód i co ważniejsze uczynimy jego życie szczęśliwszym.
W mieszkaniu przyjaznym dla kota muszą być obiekty umożliwiające wspinanie się oraz miejsca gdzie będzie mógł wypoczywać (umieszczone na różnych wysokościach). Potrzeba bezpieczeństwa jest bardzo ważna dla kota. Dlatego tak wielką miłością oba moje futra darzą drzemkę w szafie. Niestety moje ubrania są zdecydowanie mniej zadowolone. Systematycznię są wyrzucane z szafy i pięknie ustrojone srebrzystym włosem moich kotów. W domu mam dwie szafy, ale czasami zdarza się Timkowi i Gali rywalizować o ulubioną szafę.Kot ma niezwykłą potrzebę poszukiwania otoczenia. Nawet, jeżeli mieszka w niedużym mieszkaniu regularnie „patroluje” swój teren. Dla mojego kocurka bardzo ważną rolę pełni balkon, który jest naturalny przedłużeniem jego terytorium. Z balkonu można obserwować ptaki, muszki … i ludzi. Tak, Timoteusz jest bardzo ciekawskim kotem, momentami nawet troszkę wścibskim (doświadczyli tego nasi sąsiedzi, których notorycznie podglądał)
Kot siły regeneruje podczas snu, którego czas jest nieproporcjonalnie długi do masy ciała. U większości ssaków istnieje prawidłowość, że długość snu jest odwrotnie proporcjonalna do masy ciała. Ale nie u kotów!!! Koty potrafią spać nawet do 20 godzin na dobę (chociaż spotkałam się z teorią, że nawet 25 godzin na dobę). Pozycja kota wskazuje na głębokość snu. Najgłębszy sen, gdy śpi na boku, zwinięty w kłębek. Jeżeli śpi z uniesioną głową łatwo może się obudzić.
Najważniejsze dla kota jest zaspokojenie potrzeby polowania – skradania, czajenia się, wyskoczenia na zdobycz z ukrycia. Łowy u kota są uwarunkowane genetycznie i starannie ćwiczone podczas zabaw. Nawet wychowany w domu kot intensywnie bada rozmaite zakątki mieszkania w poszukiwaniu zdobyczy. Dlatego możliwość „życia” i polowania na kilku poziomach jest tak ważna dla kota.

Świetne rozwiązania mieszkań przyjaznych kotom znajdziecie na tej stronie na tej stronie . Właśnie z niej pochodzą te zdjęcia.

 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz