KSIĄŻKI DLA KOCIARZY


Koci doktor czyli kot w zdrowiu i chorobie”
  
Autor: Mahelkova Kvetoslava
Wydawnictwo: Glaktyka
Wydanie pierwsze  2007.12.07

Autorka to doktor nauk weterynaryjnych, sędzia felinologiczny a przede wszystkim miłośnik kotów.  Ta książka to podstawowe informacje pozwalające na rozpoznanie typowych kocich problemów ze  zdrowiem – chorób: pasożytniczych, zakaźnych; schorzeń:  oczu, uszu, układu oddechowego, krążenia, moczowego, trawiennego oraz wątroby i trzustki.  Kociolub dowie się także jak karmić swoje koty, jak pielęgnować ich sierść, jak podróżować z kotem oraz jak podawać leki. Nie zabrakło też informacji o zasadach szczepienia.  Moim zdaniem bardzo przydatne pozycja dla początkujących właścicieli.


"Dewey. Wielki kot w małym mieście"

Autor: Vicki Myron, Bret Witter              
Wydawnictwo: Znak 
Pierwsze wydanie sierpień 2008

Dewey - kot wart milion dolarów! Jak mocno obecność zwierzęcia może oddziaływać na rzeczywistość? Na życie ilu osób wywiera wpływ? Czy porzucony mały kotek jest w stanie przemienić niepozorną bibliotekę w ulubione miejsce spotkań ludzi i turystyczną atrakcję? Czy może urozmaicić życie w typowym małym amerykańskim mieście, zjednoczyć cały region i w końcu zasłynąć w świecie? Nie będziecie w stanie odpowiedzieć na te pytania, póki nie poznacie historii cudownego kota bibliotecznego ze Spencer w stanie Iowa imieniem Dewey.

(fragment książki)
Gdy pewnego zimowego poranka szefowa biblioteki w Spencer znajdzie w skrzyni na książki małego rudego kotka, życie całego miasteczka zmieni się na zawsze. Dewey - bo takie otrzyma imię - okaże się darem, który sprawi, że nadzieja stanie się udziałem nie tylko Vicki, ale też mieszkańców Iowa zagrożonych bezrobociem i zapomnieniem. Ta autentyczna opowieść to nie tylko dzieje niezwykłego kota, który podbił serca Amerykanów, ale też poruszająca historia ludzi i ich codziennych problemów.

To książka, którą każdy kociolub MUSI przeczytać. Książka o wielkiej miłości człowieka i kota. Historia o kocie o wielkim sercu i niezwykłej zdolności empatii. To portret mądrego, niezwykłego kota. To opowieść o kocie, który pomógł i wciąż pomaga wielu ludziom, także moim bliskim.
Rasy Kotów – jak wybrać i kupić rasowego kota

Autor: Metz Gabriele
Wydawca: Wydawnictwo MUZA S.A.
Pierwsze wydanie lipiec 2007

Koci ekspert, Gabriele Metz, przystępnie i kompetentnie przedstawia wiele ras kotów, w tym wszystkie rasy uznawane przez Międzynarodowy Związek Kotów FIFe (Fédération Internationale Féline). Jest to bardzo dostępnie napisana książka, dobra dla początkujących miłośników kotów. Znajdziecie  w niej informacje o kociach rasach np. ocicat, bombajskim, egipskim mau, pochodzeniu i cechach charakteru, fenotypie i umaszczeniu kotów. Dowiecie się jak wybrać i kupić rasowego kota, jak powinna wygladać umowa kupna. Zdobędziecie podstawową wiedzę  jak pielęgnować kota
Zaklinacz kotów. Jak rozmawiać z kotem

Autor:Claire Bessant
Wydawca: Galaktyka
Pierwsze wydanie: 2007"Zaklinacz kotów" to książka przeznaczona dla miłośników kotów, którzy chcieliby zrozumieć ich zachowanie i pogłębić z nimi przyjacielską więź. Koty domowe od dawna towarzyszą ludziom, ale nie jest łatwo zrozumieć je, ich zachowania i język. Czy tak naprawdę wiemy, co lubią a czego nie? Czy wiemy dlaczego zachowują się w taki a nie inny sposób albo co jest przyczyną ich nieodpowiedniego dla nas zachowania się i jak je zmienić? Książka ta stanowi doskonały poradnik odpowiadający na te i inne pytania związane z poznaniem i zrozumieniem swego kota, jego potrzeb i motywacji. Przekazana w niej przez Claire Bessant wiedza, oparta na wieloletniej obserwacji behawioryzmu kotów, pomaga w zrozumieniu istoty "kociego świata", funkcjonowania kota jako kota i jako towarzysza człowieka. A zrozumienie to z pewnością pozwali Wam, miłośnikom kotów, na lepszą komunikację z mruczącymi ulubieńcami i ułatwi rozwiązywanie problemów w relacji człowiek - kot.

Cytaty z książki, może Was zachęcą :)

„Opowiedz swojemu kotu o zmartwieniach, powierz mu swoje sekrety, on nigdy cię nie zdradzi i na zawsze pozostanie twoim czułym i kochającym przyjacielem, który przerwie twą samotność i da ci poczucie ciepła”.
„ Jakże inny staje się nasz dom, gdy wita nas w nim ukochany i zaspany kot, leniwie przeciągający się na powitanie i pragnący wysłuchać naszych opowieści o zdarzeniach zwykłych i niezwykłych”.

„Za magicznymi oczami kryje się doskonały terapeuta, który dobrze wie jak nas odprężyć i powitać w domowych progach, wie jak z bezdusznego mieszkania stworzyć dom”.


„Po powrocie do domu starajmy się  pogadać z naszym kotem tak jakby był on stworzeniem, które rozumie każde nasze słowo … jakby był człowiekiem. Prawdopodobnie kot z toku naszej wypowiedzi słyszy tylko miły dla jego ucha niski głos, w którym tylko czasem wyłapuje jakieś znajome słowo, jak swoje imię czy nazwę posiłku, ale taki werbalny kontakt z kotem pozwala na tworzenie bliskiej więzi człowieka ze zwierzęciem”.


Co jest, kocie? Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zrozumieć swojego kota


Autor: Małgorzata Biegańska-Hendryk
Wydawca: Samo sedno
Ilość stron: 232
Zdjęcia: 128 przydatnych fotografii
Pierwsze wydanie : 2015  

Jeżeli pragniesz lepiej poznać kocią naturę lub mieszkasz z kotem, którego reakcji nie rozumiesz lub który zachowuje się w sposób niemożliwy do zaakceptowania przez domowników – ta książka jest dla ciebie. „Co jest, kocie?” omawia kocie zwyczaje, potrzeby i reakcje oraz przybliża informacje dotyczące opieki nad kotem, m.in. zasady właściwego żywienia, pielęgnacji i organizacji przestrzeni. Dzięki książce dowiesz się również, jak wybrnąć z kłopotów w kocio-ludzkim domu, zarówno w sytuacjach codziennych, takich jak korzystanie z kuwety czy wizyta u weterynarza, jak i nietypowych, np. przeprowadzka, narodziny dziecka czy wyjazd.


Książka Małgorzaty Biegańskiej-Hendryk to duże wsparcie dla każdego opiekuna kota:


- wskazuje przyczyny kocich zachowań i wyjaśnia ich związek ze zdrowiem pupila
- pokazuje, kiedy problem ma źródło w kociej naturze, a kiedy jest wynikiem działania i reakcji opiekuna

- podpowiada, jak interpretować kocią mowę oraz rozumieć sygnały zapachowe, wzrokowe i dźwiękowe wysyłane przez kota

- zawiera praktyczne wskazówki i rozwiązania najczęstszych problemów behawioralnych, np. brudzenie w domu, konflikty między kotami, niszczenie mebli, kocia agresja czy lenistwo


Autorka jest technikiem weterynarii, kocim behawiorystą. Jest wieloletnią wolontariuszką Fundacji Kocie Życie. Prowadzi dom tymczasowy i przydomowy szpital dla kotów bezdomnych. Swoją wiedzą dzieli się na szkoleniach z behawioryzmu i pierwszej pomocy dla zwierząt.

Moją recenzję książki zamieściłam tutajZaklinaczka kotów


Autor: Mieshelle Nagelschneider
Wydawnictwo: Illuminatio
Ilość stron: 339
Pierwsze wydanie: 2015

 A KTO CI POWIEDZIAŁ, ŻE KOTA NIE DA SIĘ WYCHOWAĆ?
Tak, to prawda, wiele osób jest tego zdania, ale uwierz nam – one wcale nie mają racji. Kota naprawdę da się wychować. Nie, to nie żart. Ta książka, to potężny klucz do rozszyfrowania kociego zachowania – dotąd całkowicie niezrozumiałego!
Przestań rwać sobie włosy z głowy i płakać po kolejnych muślinowych zasłonach, które tak pięknie prezentowały się w salonie, albo po eleganckim komplecie wypoczynkowym, służącym do tej pory do ostrzenia kocich pazurków. Czas to zmienić. Z pomocą przychodzi najpopularniejsza na świecie zaklinaczka kotów. W tej fascynującej książce zabiera swoich czytelników w niesamowitą podróż po kocim umyśle i wyjaśnia, dlaczego zachowanie przedstawicieli jednego z najbardziej nieodgadnionych gatunków zwierząt może przyprawić o totalny zawrót głowy.
Przeczytaj, a nie pożałujesz. Pod okiem słynnej zaklinaczki kotów nawet najbardziej zatwardziałe i uparte kocury zmieniają się cudowne i łagodnie usposobione istoty.
Z książki dowiedz się między innymi:


– Jak wykorzystać moc „przyjaznych feromonów” i zwiększyć koci apetyt, chęć do zabawy i eksploracji świata;
– Gdzie, kiedy i jak stworzyć dla kota najlepsze miejsce do załatwiania jego potrzeb fizjologicznych, aby zwierzę miało zapewnione poczucie bezpieczeństwa, komfortu i prywatności;

– Jak zmniejszyć poziom agresji u kotów i wprowadzić w ich życiu harmonię i spokój.

Moją recenzję książki zamieściłam tutaj