niedziela, 19 czerwca 2011

KOT ROSYJSKI NIEBIESKIE - OPIS RASY

KOT ROSYJSKI NIEBIESKI


Typ – wysmukły
Głowa – krótka, klinowata
Oczy – zielone, duże, ożywione, w kształcie migdałów, szeroko rozstawione
Tułów – wydłużony, średnio mocna budowa kości
Ogon – długi, spiczasty
Szata –krótka, przylegająca o bardzo delikatnej strukturze, miękka, jedwabista
Umaszczenie – czyste i równomierne, niebieskie, wyraźny, srebrzysty połysk, preferowany niebieski ze środka palety.RUS to kot, o eleganckim, metalicznie połyskującym futrze.
Duże, zielone oczy świecą jak szmaragdy. Niebieskoszare futro z wyraźnie srebrzystym połyskiem okrywa umięśnione ciało i sprawia wrażenie, jakby całość była stworzona ze szlachetnego metalu, doskonale współgrająca z pełnym tajemniczości spojrzeniem błyszczących oczu. Nie bez powodu wielu miłośników tej rasy uważa ją za kocią arystokrację. Elegancja, gracja ruchów, wysmukła sylwetka, wszystko to sprawia, że zwierzę to wygląda, po prostu czarująco. Fascynacja będzie jeszcze większa, kiedy będziemy mieli okazję zatopić palce w ich miękkim i jedwabistym futrze. Czy rzeczywiście to futerko, czy może mamy do czynienia z kawałkiem satynowego pluszu? Krótka sierść jest wyjątkowo delikatna i zaskakuje podwójną strukturą . Ocieplające podszycie i piękne włosy okrywowe mają tę samą długość, co sprawia, że futerko wydaje się aksamitne. Miłośnicy tej rasy twierdzą, że futerko tych kotów jest po prostu wyjątkowe w dotyku.

TAJEMNICZOŚĆ
Powszechnie uważa się, że są to stworzenia pełne tajemniczości i trudne do przejrzenia. Rosyjskie niebieskie wzięły sobie tę opinie najprawdopodobniej do serca, gdyż kiedy skierują na kogoś spojrzenie swych zielonych oczu, a ich futro metalicznie zaświeci w promieniach słońca, to rzeczywiście można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z tajemnicza istotą. Niektórzy ludzie mający kontakt z tą rasą widzą w niej elegancję i harmonię, inni odczuwają jej wyniosłość. Te niebieskie, pełne gracji stworzenia są dalekie od okazywania względów obcym. W stosunku do obcych zachowują bezpieczny dystans i dopiero po jakimś czasie pozwolą mu na ewentualne pieszczoty.

ZGADKOWE POCHODZENIE
Komu zawdzięczmy istnienie tej zapierającej dech w piersiach przepięknej rasy ? Kiedy i jak się pojawiła? Istnieje wiele wersji tłumaczach pochodzenie tej rasy, ale żadna nie jest w stu procentach pewna. Prawdopodobnie rosyjskie niebieskie należą do najstarszych ras krótkowłosych. Wiele do myślenia dają wczesne, możliwe do sprawdzenia przekazy. Dowiadujemy się z nich, że piękne futro tych kotów było wykorzystywane w warsztatach kuśnierskich. W bliższych nam czasach z ich futra szyto kołnierze i pelisy. Pierwsze koty rosyjskie niebieskie zostały pokazane w 1880 roku na wystawie w Wielkiej Brytanii, gdzie spotkały się entuzjastycznym przyjęciem. Nie widziano do tej pory kota o tak pięknym i delikatnym futrze. Druga wojna światowa zadała tej rozkwitającej rasie ogromny cios. W połowie lat 40 tych ubiegłego wieku koty rosyjskie niebieskie były praktycznie na wymarciu. W Wielkiej Brytanii zastosowano wręcz w hodowli niebieskie koty syjamskie, co zaowocowało nie tyle zachowaniem rasy, ile drastycznym pogorszeniem jej cech. W połowie lat 60 tych powrócono do pierwotnego typu rasy i uczyniono z tego ogólnoświatową normę hodowlaną.
Mały ale bardzo prężny krąg hodowców kotów rosyjskich niebieskich, którego maksymą jest zachowanie czystości tej wspaniałej rasy, podkreśla, że włos futra musi być krótki i niedopuszczalne są jakiekolwiek białe plamki na ciele. Odstępstwa od tej normy nie są tolerowane. Najwyższym celem jest bezwzględne zachowanie wyjątkowego wyglądu tej rasy.


Źródło Gabriela Metz „Rasy kotów”, MUZA SA
Zajrzyjmy jeszcze do innego źródła


POCHODZENIE
Jeśli wierzyć legendom, koty rosyjskie niebieskie zamieszkiwały we wszystkich szanujących się dworach angielskich, m.in. brytyjskich królowych - Elżbiety i Wiktorii oraz rosyjskiego cara- Mikołaja I. Jeśli wierzyć legendom, angielscy marynarze i holenderscy kupcy nie zajmowali się chyba niczym innym jak tylko wywożeniem i sprzedażą niebieskich kotów z ich domniemanej kolebki- Archangielska, do wszystkich portów europejskich od Londynu po Maltę. Jeśli Wierzyc legendom… Chyba nie pozostaje nam nic innego :kot rosyjski niebieski to bowiem jedna z najniezwyklejszych, najbardziej zagadkowych i tajemniczych postaci felinologicznego świata. Nie wiadomo z całą pewnością skąd pochodzi, choć niektóre charakterystyczne wyłącznie dla niego cechy fenotypu wykazują, że ojczyzną tego kota rzeczywiście mogły być zimne rejony północnego zachodu Rosji. Świadczy o tym jego unikalna, podwójnie gęsta „bobrowa” lub „focza” niebieska okrywa włosowa o metalizującym połysku marznącego srebra, prawdopodobnie służąca jako kamuflaż brodzącemu w śniegu zwierzęciu, a także głęboko osadzone oczy w kształcie migdałków. Niektóre źródła utrzymują że zanim koty rosyjskie rozpoczęły swoją wystawową karierę były chowane w ojczystych domostwach jako gwarancja szczęścia i dostatku, inne twierdza , że hodowano je wówczas w wyłącznie dla ich pięknego futra o niezwykłej strukturze i kolorze. Dziś nie sposób ustalić jak było naprawdę, pozostaje jednak faktem, że dopiero w drugiej połowie XIX stulecia i w nowej ojczyźnie- Wielkiej Brytanii, koty rosyjskie zaczęły zdobywać powszechne uznanie i szacunek. Proces ten zapoczątkowała publiczna prezentacja na pierwszej wystawie kotów w Kryształowym Pałacu w Londynie w 1871 roku.


URODA I OSOBOWOŚĆ
Kot rosyjski niebieski reprezentuje najbardziej klasyczny typ kociej urody. Ogromne wrażenie sprawia zarówno jego elegancka, pełna gracji sylwetka, jak i szlachetna osobowość zadziwiająca wrażliwością i dumą. Jest to kot o żywym temperamencie, niezwykle sprawny fizycznie, uwielbiający ruch, zabawę, wspinaczkę i skoki. Komunikatywny aczkolwiek niehałaśliwy , czarujący , czuły i łagodny, ceni sobie te cechy u opiekunów, opiekunów za ich spokój i zrównoważenie odpłaca wielkim przywiązaniem i lojalnością. Choć nie stroni od innych domowników, tylko jednego z nic wybiera sobie na przyjaciela, na wiele sposobów okazując mu swoja sympatię: z radością wybiega mu na powitanie, inicjuje rozmowy, i towarzyszy mu we wszystkich codziennych czynnościach. Doskonale czuje się w grupie innych kotów, ściśle przestrzegając ustalonej przez nią hierarchii. Wizyty gości toleruje, jednakże wobec nie znanych sobie osób zachowuje dużą dozę rezerwy i nieufności. Mimo swojej ciekawskiej i żądnej wrażeń natury jest zadeklarowanym domatorem i niechętnie opuszcza znane sobie miejsca. Jest kotem o błyskotliwej inteligencji. Szybko uczy się reagować na swoje imię, bez problemów przyzwyczaja się do spacerowania na smyczy Wszystkie te zalety sprawiają, ze kot ten jawi się jako idealny towarzysz dla wszystkich, którzy potrafią docenić jego niebanalne, naturalne piękno.

WYMAGANIA
Kot rosyjski niebieski nie wymaga żadnych skomplikowanych zabiegów higienicznych. Wręcz przeciwnie- zbyt intensywną pielęgnacją można nawet zaszkodzić jego okrywie włosowej, powodując jej wypadanie lub zbytnie przetłuszczanie. Raz w tygodniu wystarczy wyszczotkować sierść, sierść martwy włos usunąć gumową rękawicą lub zwilżonymi dłońmi.


źródło: "Kocie sprawy" Aneta SołowiejPunktacja (max. 100 pkt.)

głowa (kształt, profil, czoło, nos, policzki, broda, kształt i ustawienie uszu) - 25 pkt.
oczy (kształt, kolor) - 10 pkt.
ciało (budowa, wielkość, proporcje; długość nóg, kształt łap, kształt i długość ogona) - 30 pkt.
kolor futra - 10 pkt.
struktura i długość futra - 20 pkt.
kondycja - 5 pkt.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz