czwartek, 29 października 2015

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ, ABY ZROZUMIEĆ SWOJEGO KOTA

Timur zamieszkał z nami ponad 7 lat temu. Ci z was, którzy regularnie zaglądają na niebieściuchy wiedzą, że nie miałam wówczas zbyt dużej wiedzy o kotach. Przez kilkanaście lat mieszkałam z wyżłem niemieckim o imieniu Morus i świetnie dogadywałam się z psami. A koty … wydawały mi się tajemnicze i niedostępne.  Początki nie były łatwe. O tym jak ja, wielka miłośniczka psów, zamieszkałam z kotem pisałam tutaj 
Po ponad 7 latach życia z Timurem i Galą mam wrażenie, że w miarę dobrze znam i rozumiem koty.  Nie ma jednak nic gorszego niż samozadowolenie i stagnacja, dlatego regularnie sięgam po książki o kotach. Właśnie przeczytałam, jeszcze pachnącą farbą, książkę pani Małgorzaty Biegańskiej-Hendryk  „Co jest, kocie? Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zrozumieć swojego kota”
Polubiłam tą książkę od razu. Napisana jest w bardzo dostępny sposób, czyta się ją z prawdziwą przyjemnością. Obiecuję, że czytając ją przed snem w łóżku nie przyśniecie podczas lektury :)  Doskonałym uzupełnieniem książki jest kilkadziesiąt fotografii.

Co najważniejsze,  pani Małgorzata dotrzymuje słowa  i  spełnia obietnicę zawartą w tytule  „wszystko, co musisz wiedzieć”.  Jest to naprawdę wyczerpujące kompendium wiedzy na temat kotów. 

Czego możecie się  spodziewać  sięgając po „Co jest, kocie?".

Na pewno wyczerpującej wiedzy na temat pochodzenia i rozwoju kota, jego zachowania i zdrowia.  Niezbędnych dla każdego właściciela kota informacji jak opiekować się kotem, aby był zdrowy i szczęśliwy. Dla mnie jednym z ciekawszych rozdziałów był ten poświęcony komunikacji.  Znajdziecie w nim bardzo przydatne  rady jak zbudować relację z nowo poznanym kotem lub jak interpretować kocią mowę. 
Timur i Gala są kotami „łatwymi w obsłudze”, nie sprawiają  nam właściwie  żadnych problemów. Jeżeli jednak wasze koty  zachowują się agresywnie, są lękliwe i wycofane lub cierpią na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne pomocna może okazać  się lektura rozdziału siódmego  - katalog  najczęstszych problemów behawioralnych

Dużym atutem książki są zarówno ciekawostki o kotach :

Zakres wokalny kotów wykracza daleko poza skalę słyszalną dla człowieka. Sklasyfikowano około 100 dźwięków wydawanych przez te zwierzęta – zaledwie około 30% jest odbieranych przez ludzki aparat słuchu.

jaki i bardzo przydatne rady:

Gdy kot wchodzi na kolana, obwąchuje twarz i odwraca się do ciebie tyłem wysyła wyraźny sygnał: ufam ci, możesz mnie powąchać, żebyś dobrze zapamiętał, że to ja. Nie karz kota, ale delikatnie go pogłaszcz i zestaw z kolan, jeżeli to ci przeszkadza.

Moje niebieściuchy już za trzy - cztery lata będą kocimi seniorami, dlatego z dużym zainteresowaniem czytałam te fragmenty, które poświęcone są kocim staruszkom.  Od razu lepiej się poczułam, kiedy przeczytałam, że koty przeciętnie żyją około siedemnastu lat, a dobrze zaopiekowane ponad dwadzieścia.  Na pewno książka pani Małgorzaty będzie dla mnie dużym wsparciem w opiece nad niebieściuchami i pomoże nam aby były z nami jak najdłużej.


O książce mogłam wam napisać dzięki wydawnictwu samo sedno

4 komentarze:

 1. Podobno futra nie da sie zrozumiec:P Ale poczytac zawsze mozna. A moze nasze futerka sa inne i dadza sie zrozumiec:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Doroto, jeżeli kogoś kochamy, to możemy zrozumieć :) Bardzo spodobał mi się fragment książki: " Koty traktują człowieka jako stworzenie mało komunikatywne. Bardzo często wysyłają mu zwielokrotnione sygnały, jakby sądziły, że pojedynczego opiekun nie odczyta". Cudne :)

   Usuń
  2. Zgadzam sie z Toba. A co do cytatu to dam przyklad. Moj kotek zwykle spokojny i leniwy, pewnego razu zaczal mnie atakowac i gryzc. Nie bylo to mile ani normalne. Zaczelismy go ogladac wzdluz i wszez. Nic nie moglismy znalezc wiec pojechalismy do weta. Okazalo sie, ze kocina ma problem z tylnimi zebami, jest zapalenie i potrzeba antybiotyku. Po kuracji kot wrocil do swojego lenistwa. Wniosek: ktorejs czesci miauuuuu od razu nie zrozumialam wiec przeszedl od ''slow'' do czynow:)

   Usuń